سپرده گذار

سپرده گذار مکانی است برای جدیدترین اخبار بانکی (تسهیلات بانکی،سود سپرده ها،انواع سپرده سرمایه گذاری، قرعه‌کشی بانک ها)

سپرده گذار

سپرده گذار مکانی است برای جدیدترین اخبار بانکی (تسهیلات بانکی،سود سپرده ها،انواع سپرده سرمایه گذاری، قرعه‌کشی بانک ها)

سپرده گذار

فعالیت وبلاگ سپرده گذار در زمینه جدیدترین اخبار بانکی اعم از انواع سپرده های بانکی،تسهیلات ویژه بانک ها،سود سپرده گذاری و نرخ سود تسهیلات، قرعه کشی حساب های قرض الحسنه، طرح های ویژه بانک ها به همراه مقاله های مفید در زمینه کسب و کار و موفقیت مالی و اجتماعی می باشد .

عواقب مالی و حقوقی فروش تسهیلات مسکن.

پنجشنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۱۵ ب.ظ

بانک مسکن   امتیاز تسهیلات مسکن خود را نفروشید.

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن ضمن توصیه اکید به سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن یکم مبنی بر خودداری از فروش امتیاز در بازار غیررسمی، عواقب مالی و حقوقی این اقدام را تشریح کرد.
 تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم ارزان‌ترین تسهیلات خرید خانه با پایین‌ترین نرخ سود و بلندترین مدت بازپرداخت (12 سال) است، از این منظر محدودیت‌هایی در قالب مقررات برای استفاده از آن منظور شده است.
با این حال برخی از سپرده‌گذاران بدون توجه به عواقب حقوقی و زیان‌های مالی احتمالی که ممکن است متوجه آنها شود، به دنبال دور زدن مقررات محدودیت استفاده از تسهیلات یکم هستند و تلاش می‌کنند امتیاز خود را در بازار غیررسمی بفروشند.
مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن با بیان اینکه هرگونه خرید و فروش امتیاز تسهیلاتی در بانک مسکن چه از نوع صندوق یکم و چه انواع دیگر امتیازها همچون صندوق‌پس‌انداز مسکن جوانان از نظر بانک فاقد اعتبار است،
خاطرنشان کرد: از آنجا که از مبادی رسمی بانک مسکن امکان انتقال امتیاز تسهیلات یکم جز به بستگان درجه یک وجود ندارد، بنابراین عده‌ای از طریق فروش وکالتی ملکی که با تسهیلات خریداری می‌شود، این مقررات را دور می‌زنند. به بیان دیگر، فرد متقاضی مسکن با پرداخت بهای توافقی، امتیاز تسهیلات یکم فرد دیگری را خریداری می‌کند.
در گام بعدی صاحب امتیاز اصلی تسهیلات باید به جای فرد متقاضی مسکن وارد معامله شود و تمام اسناد و مدارک خانه خریداری شده توسط فرد متقاضی مسکن به نام صاحب امتیاز تسهیلات منعقد خواهد شد.
 وی افزود: در گام بعدی خانه خریداری شده از طریق وکالت‌نامه فروش به فردی که در واقع بهای آن را پرداخته و قصد دارد اقساط تسهیلات را نیز بپردازد، منتقل می‌شود. این در حالی است که بانک مسکن در فرم‌های قرارداد تسهیلاتی صراحتا اختیار انتخاب وکیل را از متقاضی استفاده از تسهیلات سلب کرده است.
بنابراین سپردن وکالت از نظر بانک از درجه اعتبار ساقط است؛ ضمن اینکه وکالتنامه با رخدادهایی از قبیل فوت یا جنون یکی از طرفین بی‌اعتبار می‌شود. بنابراین ریسک خرید ملک به نام فرد دیگری که قرار است با وکالت آن را به خریدار اصلی که بهای ملک را تقبل کرده بازگرداند، بسیار بالاست و با اتفاق ناگهانی همچون فوت قبل از اینکه از وکالتنامه استفاده شود، یک مشکل پیچیده حقوقی ایجاد می‌شود که برون‌رفت از آن بسیار مشکل است.
ایزدی با بیان اینکه در صورت عدم پرداخت به موقع اقساط پیش از اینکه نقل و انتقال سند میان خریدار اصلی و فروشنده امتیاز تسهیلات انجام شود، بانک فردی که سپرده‌گذار بوده را به رسمیت می‌شناسد و اعتباری برای وکالت قایل نیست، افزود: حتی در خوشبینانه‌ترین حالت اگر فرد اقساط به تعویق افتاده را چندی بعد پرداخت کند، این بدحسابی به حساب فرد تسهیلات‌گیرنده منظور می‌شود و در نتیجه وی نزد بانک مسکن و حتی سایر بانک‌ها برای افتتاح حساب جاری و اخذ دسته‌ چک و حتی استفاده از تسهیلات بانک‌های دیگر دچار مشکل جدی خواهد شد.
 مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن با بر حذر داشتن واجدان امتیاز استفاده از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم به خرید و فروش آن در بازار غیررسمی، یکی از عواقب احتمالی این اقدام را برداشت اقساط معوقه از سایر حساب‌های بانکی فرد تسهیلات‌گیرنده عنوان کرد و گفت: از آنجا که بانک به حساب‌های خریدار اصلی دسترسی ندارد، اگر اقساط وی معوق شود، طبیعی است طبق قانون اجازه کسر اقساط معوقه و استیفای مطالبات بانک مسکن از محل حقوق و دریافتی‌های بدهکاران مصوب سال 61، این امکان وجود دارد که با مکاتبه با محل اشتغال تسهیلات گیرنده، معوقات خریدار اصلی از حقوق وی کسر شود.
ایزدی در پایان به سپرده‌گذاران صندوق یکم توصیه کرد به هیچ وجه به خاطر منفعتی اندک، امتیاز خود را به کسی واگذار نکنند، چراکه آثار و تبعات حقوقی و زیان‌های مالی آن ممکن است تا مدت‌ها فرد را درگیر کرده و آسیب‌های مالی سختی به وی وارد کند؛ ضمن اینکه این افراد برای همیشه از امتیاز استفاده از تسهیلات ارزان‌قیمت مسکن محروم خواهند شد.
منبع وبسایت هیبنا

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">